Several Bears Advance to Sectionals With Strong District Performances
The William Chrisman track and field team saw several of its athletes qualify for Sectionals with strong performances at the Class 5 District 7 meet on Saturday.
Five individuals and one relay will not be competing at the Class 5 Sectional 4 meet this upcoming Saturday after finishing in the top four at Districts. A handful of Bears just missed qualifying as well with fifth place finishes.
Sophomore Camryn Holloman had a huge day at Districts, hosted by Chrisman, as she advanced in three events. She won the triple jump, finished fourth in the long jump, and was a key part of the 4x400m relay (Meraid Jorgensen, Paris Anderson, Holloman, Adreal Bell) that also took fourth.
Junior Daniel Carson took first in the shot put to move on.
Senior James Bailey, defending State Champion in the discus and Medalist in the shot put, finish second and fourth in the events, respectively to advance.
Junior Seila Tali took second in the javelin to round out the Bears’ Sectional qualifiers.
Senior Chris Bunce ran a PR of 4:33 in the mile and finished fifth. His time would have finished second in District 8. He took off 30 seconds from his time last year and almost two minutes from two years ago.
Junior Davionna Lagrone finished fifth in the javelin with a PR and both the boys 4x800m relay (Caleb Michell, Aaron Nyaway, Jared Stevenson, Braxton Ward) and girls 4x800m (Bell, Lilly Conner-Urnise, Evelyn Boughan, Gabi Chavez) also took fifth.
200 Meters Varsity - Prelims x
9. 10 Tre'Vaughn Sisco 23.56a William Chrisman
11. 11 Hunter Ulberg 23.94a William Chrisman
800 Meters Varsity - Finals x
7. 12 Caleb Michell 2:05.87a PR William Chrisman
8. 12 Chris Bunce 2:06.47a William Chrisman
1600 Meters Varsity - Finals x
5. 12 Chris Bunce 4:33.07a PR William Chrisman
300m Hurdles - 36" Varsity - Finals x
7. 9 Joseph Greyeyes 44.32a PR William Chrisman
10. 10 Tony Hilton 45.11a William Chrisman
4x400 Relay Varsity - Finals x
8. Aaron Nyaway, Tre'Vaughn Sisco, Hunter Ulberg, Caleb Michell 3:37.83a
4x800 Relay Varsity - Finals x
5. Jared Stevenson, Aaron Nyaway, Braxton Ward, Tanner Jolley 8:35.86a
Shot Put - 12lb Varsity - Finals x
1. 11 Daniel Carson 53-11.25 William Chrisman
4. 12 James Bailey 47-09.25 William Chrisman
Discus - 1.6kg Varsity - Finals x
2. 12 James Bailey 157-06 William Chrisman
6. 11 Daniel Carson 147-10.50 PR William Chrisman
Javelin - 800g Varsity - Finals x
5. 9 Khalil Jones 143-02 PR William Chrisman
High Jump Varsity - Finals x
5. 12 DerRiq Moore 6-02.00 William Chrisman
9. 11 Zackary Flowers 5-10.00 William Chrisman
Pole Vault Varsity - Finals x
7. 11 Jacob Bennett 11-00.00 William Chrisman
8. 10 Matthew Morrison 10-06.00 William Chrisman
Long Jump Varsity - Finals x
9. 10 Tony Hilton 19-02.25 PR William Chrisman
12. 11 Jordan Woods 18-05.00 William Chrisman
Triple Jump Varsity - Finals x
12. 11 Zackary Flowers 38-07.75 William Chrisman
GIRLS
300m Hurdles - 30" Varsity - Finals x
14. 9 Gabby Chavez 54.68a PR William Chrisman
4x400 Relay Varsity - Finals x
4. Paris Anderson, Adreal Bell, Camryn Holloman, Meraid Jorgensen 4:25.52a
4x800 Relay Varsity - Finals x
5. Lilly Conner-Urnise, Adreal Bell, Evelyn Boughan, Gabi Chavez 11:33.83a
Discus - 1kg Varsity - Finals x
6. 11 Seila Tali 108-11 William Chrisman
Javelin - 600g Varsity - Finals x
2. 11 Seila Tali 111-10 William Chrisman
5. 11 Davionna Lagrone 102-11 PR William Chrisman
Pole Vault Varsity - Finals x
5. 9 Reana LaGrone 9-00.00 PR William Chrisman
9. 12 Stephanie Gross 7-06.00 William Chrisman
Long Jump Varsity - Finals x
4. 10 Camryn Holloman 16-07.50 PR William Chrisman
Triple Jump Varsity - Finals x
1. 10 Camryn Holloman 34-11.25 William Chrisman
Five individuals and one relay will not be competing at the Class 5 Sectional 4 meet this upcoming Saturday after finishing in the top four at Districts. A handful of Bears just missed qualifying as well with fifth place finishes.
Sophomore Camryn Holloman had a huge day at Districts, hosted by Chrisman, as she advanced in three events. She won the triple jump, finished fourth in the long jump, and was a key part of the 4x400m relay (Meraid Jorgensen, Paris Anderson, Holloman, Adreal Bell) that also took fourth.
Junior Daniel Carson took first in the shot put to move on.
Senior James Bailey, defending State Champion in the discus and Medalist in the shot put, finish second and fourth in the events, respectively to advance.
Junior Seila Tali took second in the javelin to round out the Bears’ Sectional qualifiers.
Senior Chris Bunce ran a PR of 4:33 in the mile and finished fifth. His time would have finished second in District 8. He took off 30 seconds from his time last year and almost two minutes from two years ago.
Junior Davionna Lagrone finished fifth in the javelin with a PR and both the boys 4x800m relay (Caleb Michell, Aaron Nyaway, Jared Stevenson, Braxton Ward) and girls 4x800m (Bell, Lilly Conner-Urnise, Evelyn Boughan, Gabi Chavez) also took fifth.
200 Meters Varsity - Prelims x
9. 10 Tre'Vaughn Sisco 23.56a William Chrisman
11. 11 Hunter Ulberg 23.94a William Chrisman
800 Meters Varsity - Finals x
7. 12 Caleb Michell 2:05.87a PR William Chrisman
8. 12 Chris Bunce 2:06.47a William Chrisman
1600 Meters Varsity - Finals x
5. 12 Chris Bunce 4:33.07a PR William Chrisman
300m Hurdles - 36" Varsity - Finals x
7. 9 Joseph Greyeyes 44.32a PR William Chrisman
10. 10 Tony Hilton 45.11a William Chrisman
4x400 Relay Varsity - Finals x
8. Aaron Nyaway, Tre'Vaughn Sisco, Hunter Ulberg, Caleb Michell 3:37.83a
4x800 Relay Varsity - Finals x
5. Jared Stevenson, Aaron Nyaway, Braxton Ward, Tanner Jolley 8:35.86a
Shot Put - 12lb Varsity - Finals x
1. 11 Daniel Carson 53-11.25 William Chrisman
4. 12 James Bailey 47-09.25 William Chrisman
Discus - 1.6kg Varsity - Finals x
2. 12 James Bailey 157-06 William Chrisman
6. 11 Daniel Carson 147-10.50 PR William Chrisman
Javelin - 800g Varsity - Finals x
5. 9 Khalil Jones 143-02 PR William Chrisman
High Jump Varsity - Finals x
5. 12 DerRiq Moore 6-02.00 William Chrisman
9. 11 Zackary Flowers 5-10.00 William Chrisman
Pole Vault Varsity - Finals x
7. 11 Jacob Bennett 11-00.00 William Chrisman
8. 10 Matthew Morrison 10-06.00 William Chrisman
Long Jump Varsity - Finals x
9. 10 Tony Hilton 19-02.25 PR William Chrisman
12. 11 Jordan Woods 18-05.00 William Chrisman
Triple Jump Varsity - Finals x
12. 11 Zackary Flowers 38-07.75 William Chrisman
GIRLS
300m Hurdles - 30" Varsity - Finals x
14. 9 Gabby Chavez 54.68a PR William Chrisman
4x400 Relay Varsity - Finals x
4. Paris Anderson, Adreal Bell, Camryn Holloman, Meraid Jorgensen 4:25.52a
4x800 Relay Varsity - Finals x
5. Lilly Conner-Urnise, Adreal Bell, Evelyn Boughan, Gabi Chavez 11:33.83a
Discus - 1kg Varsity - Finals x
6. 11 Seila Tali 108-11 William Chrisman
Javelin - 600g Varsity - Finals x
2. 11 Seila Tali 111-10 William Chrisman
5. 11 Davionna Lagrone 102-11 PR William Chrisman
Pole Vault Varsity - Finals x
5. 9 Reana LaGrone 9-00.00 PR William Chrisman
9. 12 Stephanie Gross 7-06.00 William Chrisman
Long Jump Varsity - Finals x
4. 10 Camryn Holloman 16-07.50 PR William Chrisman
Triple Jump Varsity - Finals x
1. 10 Camryn Holloman 34-11.25 William Chrisman